Na jednym z zadań poprawkowych będzie pytanie: Przedstaw podstawy i mechanizmy "Japońskiego cudu gospodarczego" po II wojnie światowej. Znalazłem co nieco w internecie. Mógłby mi ktoś sprawdzić i powiedzieć czy odpowiedziałem na to pytanie poprawnie ? Chce mieć pewność, ze coś czego się uczę jest wykonane prawidłowo.
JAPOŃSKI „CUD GOSPODARCZY” (1955-1980)
Podstawy Japońskiego cudu gospodarczego:
Podstawą japońskiego „cudu gospodarczego” był przemysł motoryzacyjny. Tempo produkcji samochodów osobowych wzrastało w latach 1966-1972 o 29% rocznie, a liczba użytkowanych samochodów osobowych wzrastała rocznie o 1/3. W 198or. Japonia wyprodukowała ponad 7mln samochodów osobowych i ponad 4mln ciężarowych, co o 3mln sztuk (łącznie) przekroczyło poziom produkcji największego dotychczas potentata przemysłu samochodowego – Stanów Zjednoczonych.
Zdecydowaną przewagę osiągnęła też Japonia w dziedzinie produkcji zegarków, aparatów fotograficznych, sprzętu radiowego i telewizyjnego, wyposażenia biur. W ramach specjalizacji produkcji uzyskała przewagę jakościową w produkcji sprzętu telekomunikacyjnego, samolotów odrzutowych, technice jądrowej i rakietowej.
Mechanizm Japońskiego cudu gospodarczego:
- Japonia nie uczestniczyła w światowym wyścigu zbrojeń i nie ponosiła znaczniejszych wydatków militarnych (w 1990r. udział wydatków wojskowych w PKB wynosił zaledwie 1%), co pozwalało rozszerzać i ulepszać cywilny sektor gospodarki narodowej.
- Poważnym bodźcem wzrost produkcji był popyt wywołany dwiema wojnami: koreańską (1950-1953) i wietnamską (1964-1973), w których przemysł japoński pełnił rolę ważnego dostawcy wyspecjalizowanych wyrobów przemysłowych.
- Dzięki ograniczeniu zatrudnienia w sektorze rolniczym Japonia dysponowała dużymi zasobami siły roboczej, przy relatywnie niskim poziomie płac realnych.
- W polityce edukacyjnej potrafiono znakomicie rozwiązać sprzężenie organizacji szkolnictwa na wszystkich szczeblach z potrzebami przemysł; zapewnił to dopływ wysoko kwalifikowanej siły roboczej i kadr kierowniczych do przemysłu.
- Intensywny import nowej techniki i „imitacja” postępu technicznego
- Umiejętne połączenie japońskich tradycji z nowoczesnością
- Stabilizacja polityczna Japonii sprzyjała prowadzeniu konsekwentnej polityki gospodarczej
mechanizm sie zgadza jak najbardziej aczkolwiek co do czesci pierwszej to nie mam pojecia ale mozliwe ze rowniez jest poprawnie :)
wyglada oki ;)
przyda sie ;p