5 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Magisterka + podyplomówka

Ma ktoś jakie doświadczenia z SUM PLUS? Czy warto zapisać się na to i robić dwa dyplomy od razu? Jak wyglądają zajęcia na podyplomówce, bardzo ciężko?

ja proponuje robić podyplomówkę na UE nie na WSB, zawsze dobrze mieć jakiś dyplom na uczelni z uruchomionym przewodem doktoranckim, jeśli robisz magistra na WSB to idealnie byłoby zrobić podyplomówkę na UE, myślę że zniżki na robienie tego i tego na raz na WSB nie są dużo warte w porównaniu z tym że robiąc podyplomówkę na UE np dostajesz papier uprawniający do prowadzenia usługowo ksiąg rachunkowych (oczywiście jeśli spełnisz wszystkie inne warunki)

Tylko jest też kwestia pieniędzy na WSB za podyplomówke zapłacisz 2000 zł a na UE 4000 zł

owszem. ale podyplomówka na UE otwiera ci drzwi do prowadzenia usługowego ksiąg. No chyba że kończyłaś UE jako mgr. Ja sam teraz zamiast podyplomówki zacznę raczej kurs w stowarzyszeniu księgowych. Aczkolwiek wydaje mi się że lepiej robić podyplomówkę na ue jeśli się skończyło wsb. I odwrotnie.

Połączony z 07.08.2012 10:42:
Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych
2010.01.27 13:31
1. Chciałabym przystąpić do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje osób ubiegających się o wydanie certyfikatu księgowego - jakie dokumenty powinnam złożyć?

Osoby przystępujące do egzaminu winny złożyć wniosek o zakwalifikowanie do egzaminu zawierający następujące dane: nr PESEL, imiona i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania wraz z aktualnym, zgodnym ze stanem faktycznym oświadczeniem o treści: „Posiadam pełną zdolność do czynności prawnych i korzystam z pełni praw publicznych. Oświadczam, że nie byłam karana za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.”
Jest możliwość pobrania przykładowego wzoru wniosku o zakwalifikowanie do egzaminu, który znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=1&dzial=75&id=176025

2. Czy osoba nieposiadająca stosownej praktyki w księgowości może przystąpić do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje osób ubiegających się o certyfikat księgowy?

Od 1 stycznia 2009r. osoby ubiegające się o zakwalifikowanie do egzaminu nie są zobligowane do posiadania (udokumentowania) praktyki w księgowości. Dopiero po zdaniu egzaminu (w konsekwencji uzyskaniu zaświadczenia potwierdzającego zdanie egzaminu z wynikiem pozytywnym) osoba może ubiegać się o certyfikat księgowy, dokumentując jednocześnie m.in. posiadaną praktykę oraz wykształcenie. Złożenie stosownych dokumentów może nastąpić w terminie późniejszym – po nabyciu praktyki (nie ma ograniczenia czasowego).

3. Zdałem egzamin z wynikiem pozytywnym - co powinienem teraz zrobić aby otrzymać certyfikat księgowy?

Osoby ubiegające się o wydanie certyfikatu księgowego – które zdały egzamin z wynikiem pozytywnym składają do Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów:
- wniosek o wydanie certyfikatu księgowego zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2009r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz. U. Nr 62, poz. 508),
- informację z Krajowego Rejestru Karnego, opatrzoną datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed złożeniem wniosku, o niekaralności za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości.
- dokument potwierdzający posiadanie co najmniej średniego wykształcenia;
- dokument potwierdzający posiadanie dwuletniej praktyki w księgowości;
- zaświadczenie (wydane przez Komisję Egzaminacyjną) potwierdzające zdanie egzaminu z wynikiem pozytywnym

4. Czy posiadając „świadectwo kwalifikacyjne”- a nie „certyfikat księgowy” - nadal jestem uprawniona do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych?

Świadectwa kwalifikacyjne oraz certyfikaty księgowe są dokumentami równoważnymi – potwierdzającymi uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Zgodnie bowiem z art. 3. ust. 1. ustawy z dnia 21 listopada 2008r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2008r. Nr 223 poz 1466) certyfikaty księgowe oraz świadectwa kwalifikacyjne, wydane przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują ważność.

5. Proszę o informację nt. wysokości opłaty skarbowej za podanie o wydanie certyfikatu księgowego oraz za każdy załącznik do w/w podania.

Osoby składające wnioski o wydanie certyfikatu księgowego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (wraz z wymaganymi załącznikami) po 31.12.2006r. nie są zobowiązane do uiszczenia opłaty skarbowej od podania i załączników.

6. Czy za praktykę w księgowości uważa się wykonywanie jednej czynności, o której mowa w art. 76b ust. 2 ustawy o rachunkowości, czy należy wykonywać wszystkie czynności wymienione w zacytowanym przepisie?

Za praktykę w księgowości wymaganą w postępowaniu o wydanie certyfikatu księgowego- stosownie do art. 76b ust. 2 ustawy o rachunkowości - uważa się wykonywanie na podstawie stosunku pracy w wymiarze czasu pracy nie mniejszej niż ½ etatu, odpłatnej umowy cywilnoprawnej zawartej z przedsiębiorcą świadczącym usługi w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, umowy spółki lub w związku z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej – następujących czynności:
- prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym; lub
- wycena aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego; lub
- sporządzanie sprawozdań finansowych; lub
- badanie sprawozdań finansowego, pod nadzorem biegłego rewidenta.
Warunek praktyki w księgowości będzie zatem spełniony jeżeli w ramach obowiązków zawodowych wykonywana będzie choćby jedna z w/w czynności (przy spełnieniu pozostałych przesłanek) - nie ma natomiast obowiązku wykonywania jednocześnie wszystkich wskazanych czynności.

7. Czy aby udokumentować wykształcenie wystarczające jest przedstawienie zaświadczenia z uczelni o ukończonych studiach, czy konieczne jest przedstawienie dyplomu bądź odpisu dyplomu?

Przepisy rozporządzenia wyraźnie wskazują, iż dokumentem potwierdzającym posiadane wykształcenie jest dyplom lub świadectwo ukończenia szkoły (pot. § 2 ust. 2 pkt. 3 rozporządzenia w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych).
Fakt ten wynika z konieczności potwierdzenia m.in. statusu jednostki naukowej, w której studia zostały ukończone.
Jednocześnie należy przypomnieć, że Wnioskodawcy mogą składać dyplomy, świadectwa jak również ich odpisy wydawane przez uczelnie.

8. Obecnie kontynuuję naukę na studiach podyplomowych o specjalności rachunkowość w jednostce organizacyjnej uprawnionej do nadawania tytułu doktora nauk ekonomicznych. Posiadam tytuł licencjata. Czy po ukończeniu studiów podyplomowych będę spełniał warunek wykształcenia?

Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości (por. art. 76b ust. 1 pkt 3 lit. b) warunek wykształcenia – w postępowaniu o wydanie certyfikatu księgowego – spełniają m.in. osoby legitymujące się wykształceniem wyższym magisterskim lub równorzędnym oraz ukończonymi studiami podyplomowymi z zakresu rachunkowości w jednostkach organizacyjnych, uprawnionych zgodnie z odrębnymi przepisami do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych.
Użyte w ustawie określenie - studia magisterskie lub równorzędne - nawiązuje do obowiązującego w Polsce systemu nauczania i określonych w przepisach ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym studiów drugiego stopnia, które należy rozumieć jako studia magisterskie, kończące się uzyskaniem tytułu magistra lub tytułu równorzędnego.
Tytułami równorzędnymi z tytułem magistra są następujące tytuły zawodowe: magister inżynier, magister inżynier architekt, magister sztuki, lekarz, lekarz dentysta, lekarz weterynarii, magister pielęgniarstwa, magister położnictwa.
Natomiast studia licencjackie, podobnie jak studia inżynierskie, są studiami pierwszego stopnia i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata albo inżyniera – w związku z czym nie stanowią spełnienia wymogu posiadania wykształcenia magisterskiego lub równorzędnego, jako np. podbudowy dla studiów podyplomowych o specjalności rachunkowość.

9. Jestem zainteresowana uzyskaniem certyfikatu księgowego. Jak powinnam udokumentować praktykę w księgowości?

Dokumentem potwierdzającym praktykę w księgowości może być świadectwo pracy bądź zaświadczenie od pracodawcy. Z dokumentów powinno wynikać m.in. na podstawie jakiego stosunku prawnego została nabyta praktyka (np. umowa o pracę, umowa cywilnoprawna). W przypadku umowy o pracę należy wskazać wymiar czasu pracy (np. cały etat, ½ etatu), natomiast w przypadku umowy cywilnoprawnej należy podać jej charakter (odpłatny, nieodpłatny) oraz profil działalności przedsiębiorcy - czy świadczy on usługi w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ponadto, jeżeli ze stanowiska pracy lub formy prawnej jednostki nie wynika praktyka wymagana przez przepisy ustawy o rachunkowości, dodatkowym dokumentem potwierdzającym staż pracy jest np. zakres obowiązków. W przypadku zatrudnienia w jednostce prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług prowadzenia ksiąg rachunkowych należy udokumentować rodzaj uprawnienia, na podstawie którego jednostka ta prowadzi powyższą działalność, a także szczegółowy zakres faktycznie wykonywanych przez Wnioskodawcę czynności w ramach przydzielonych obowiązków służbowych wraz ze wskazaniem dokładnego okresu ich wykonywania.

10. Posiadam 3 letnią praktykę w księgowości oraz studia wyższe magisterskie o specjalności rachunkowość. Mam jednak problem z ustaleniem czy jednostka w której ukończyłam studia jest uprawniona do nadawania tytułu doktora nauk ekonomicznych.

Aktualny wykaz jednostek organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych zgodnie z Obwieszczeniem Przewodniczącego Centralnej Komisji do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych z dnia 11 kwietnia 2007r. w sprawie wykazu jednostek organizacyjnych uprawnionych do nadawania stopni naukowych, wraz z określeniem nazw nadawanych stopni naukowych jest opublikowany w Monitorze Polskim Nr 41, poz. 462. oraz zamieszczany w celach informacyjnych na stronie: http://www.ck.gov.pl.

Adres e-mail: certyfikat.DR@mofnet.gov.pl