- 21 cze, 2017
Opis materiału
Opis:
Notatki z wykładów
Kilka pojęć:
WYKłAD. EKONOMIA NA TLE NAUK SPOłECZNYCH
Ekonomia to nauka o procesach gospodarowania (tz. produkcji, podziału, konsumpcji środków zaspakajania potrzeb ludzkich). Dwa główne nurty ekonomii to makroekonomia i mikroekonomia.
Badając rzeczywistość gospodarczą konieczne są pewne uproszczenia. Trzeba pomijać zbędne szczegóły, a uwypuklić najistotniejsze elementy (bada się tylko pewną grupę zjawisk, przyjmując, że pozostałe zgodnie z zasadą ceteris paribus, nie wykazują zmian). Postępowanie takie nosi nazwę abstrakcji teoretycznej.
Ekonomia pozytywna - zajmuje się obiektywnym, naukowym objaśnianiem zasad funkcjonowania gospodarki.
Ekonomia normatywna - dostarcza zaleceń i rekomendacji opartych na subiektywnych sądach wartościujących
Cechy potrzeb:
1. są nieograniczone, co do ilości
2. są ograniczone, co do objętości
3. są komplementarne
4. odradzają się
2
Potrzeby mają ewolucyjny, historyczny charakter (zaspakajanie potrzeb podstawowych i wyższego rzędu związanych z rozwojem osobowości, zależy od systemu ekonomicznego, w którym funkcjonuje społeczeństwo).
Modele konsumpcji mogą przybierać różne formy: nadkonsumpcji, konsumpcji optymalnie zaspakajającej potrzeby materialne i intelektualne, konsumpcji na poziomie minimum społecznego, biologicznego, podkonsumpcji).
Zaspakajaniu potrzeb służą dobra.
Dobra - wszelkie środki służące bezpośrednio lub pośrednio do zaspokojenia potrzeb ludzi.
Dobra wytwarzane przez człowieka dzielimy na: produkty i usługi. Istnieją też tzw. dobra wolne czyli takie, które nie powstały w procesie produkcji ale występują w przyrodzie w postaci nadającej się do zaspokojenia naszych potrzeb np. powietrze, lasy.
W ekonomii często mówimy też o:
- dobrach konsumpcyjnych
- dobrach produkcyjnych
Zapotrzebowanie na dobra i usługi jest kategorią potencjalną. Wyraża się ono ilością dóbr, które ludzie chcieliby posiadać, gdyby nie istniało ograniczenie w postaci siły nabywczej, czyli gdyby cena równała się 0.
W celu zaspokojenia potrzeb człowiek przekształca w procesie produkcyjnym wszelkie dostępne mu zasoby.
Produkcja jest możliwa dzięki wykorzystaniu czynników produkcji. Wyodrębnia się zazwyczaj trzy czynniki produkcji: PRACĘ, ZIEMIĘ, KAPITAł
WYKłAD. Problemy ekonomiczne - ograniczoność zasobów
- zasób rzadki
- granica możliwości produkcyjnych
- prawo malejących przychodów
- koszt alternatywny
- drogi wzrostu: intensywna i ekstensywna
Zasób rzadki (ograniczony) to taki, na który popyt przy jego cenie równiej zero, przewyższa dostępną podaż. Zatem każdy zasób za którego użytkowanie jesteśmy zmuszeni płacić, jest zasobem rzadkim. Cena wyższa od zera służy ograniczeniu popytu do rozmiarów odpowiadających istniejącej podaży. Wzrost ceny czyni dany zasób rzadszym.
Krzywa możliwości produkcyjnych przedstawia - przy każdym poziomie produkcji jednego dobra - maksymalną, możliwą produkcję drugiego dobra. Krzywa jest wygięta względem punktów odpowiadających zerowej produkcji obu dóbr. Kształt krzywej to następstwo prawa malejących przychodów
Drogi wzrostu: intensywna i ekstensywna
* droga intensywna - granica możliwości produkcyjnych przesuwa się w górę w wyniku postępu technicznego i organizacyjnego, które pozwalają na intensywniejsze wykorzystanie danych zasobów
* droga ekstensywna - granica możliwości produkcyjnych przesuwa się w górę w wyniku zwiększenia ilości dostępnych zasobów przy wykorzystaniu dotychczasowej technologii produkcji.
Przedmiot:
Mikroekonomia
Kierunek:
Finanse i rachunkowość
Rodzaj materialu:
Notatki
Wykładowca:
Alicja bartuś
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz