- 12 sty, 2017
Opis materiału
Opis:
1. Jakie grupy państw wyróżnia się ze względu na poziom rozwoju i jakie są cechy państw zaliczanych do każdej z tych grup?
– kraje wysoko rozwinięte, czyli kraje o gospodarce rynkowej, w których nastąpiła industrializacja, ale teraz przemysł traci znaczenie na rzecz sektora usług; efektem długotrwałego rozwoju jest wysoki poziom dochodów i poziom życia ich mieszkańców. Do tej grupy zaliczane są przede wszystkim kraje Europy Zach., USA, Kanada, Japonia, Australia i Nowa Zelandia); (w sumie MFW zalicza obecnie do tej grupy 39 krajów);
– kraje słabo rozwinięte, ich gospodarka opiera się na rolnictwie i przemyśle wydobywczym; cechuje je niski poziom życia mieszkańców i znaczne dysproporcje społeczne. Do tej grupy należą kraje z wszystkich kontynentów, także z Europy (tzn. jej wsch. części). Z uwagi na swoją dużą liczebność (ok. 160) grupa krajów słabo rozwiniętych jest bardzo zróżnicowana pod względem poziomu rozwoju.
2. Na czym polega rynkowy charakter gospodarki światowej?
Charakter rynkowy –system powiązań gospodarczych wynika z działania mechanizmu rynkowego: kierujące się motywem zysku przedsiębiorstwa znajdują popyt na swe produkty i podaż czynników wytwórczych zagranicą, często w odległych regionach świata. W ten sposób powstaje globalny rynek określonych dóbr i usług (nie wszystkich), z jednolitą globalną ceną, np. rynek zbóż ( ramka I.1.) lub rynek ropy naftowej. Działanie mechanizmu rynkowego bywa zakłócane – albo regulacjami organizacji międzynarodowych (np. OPEC, organizacja krajów produkujących i eksportujących ropę naftową, manipuluje wielkością wydobycia, co wpływa na jej cenę), albo regulacjami poszczególnych państw, które w obronie interesów narodowych stosują bariery dla międzynarodowych przepływów dóbr i usług, kapitału, siły roboczej itd. Jednak w ciągu ostatnich 20-30 lat poziom i zakres stosowania takich barier został ograniczony przez liberalne, prorynkowe reformy, co było jedną z sił sprawczych globalizacji
3. Na czym polega cecha globalizacji i współczesnej gospodarki światowej w postaci rosnącej globalnej współzależności? Odpowiedź proszę zilustrować przykładami.
Przedmiot:
Gospodarka światowa
Kierunek:
Finanse i rachunkowość
Rodzaj materialu:
Egzamin
Wykładowca:
Małecki Andrzej
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz